OCTOVÁNÍ: Liberecký kraj

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

AlbertRic | 05.06.2018

The men's prostate is central to the portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections received from other regions from the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the sources of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations per week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to take to make sure a wholesome prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to choose prostate examination at least once per year.

:-)

Petr | 31.08.2017

Bože to jsou bludy a nesmysly, kdyby bylo 12.století, tak ok, ale dneska věřit těm nesmyslům o chemtrails, duté Zemi, iluminátech atd.????

termin octovani

Hanka Lbc | 15.10.2013

ahoj vsem, pojdme se spolecne semknout a domluvit termin...den...vikend...a octovat vsichni....at uz z Liberce a jeho okoli ci cele ČR;)))

Re: termin octovani

Martina | 10.01.2014

jsem pro! :)

Lomnice nad Popelkou a Stružinec

Radka | 05.07.2013

také octujeme :)))) krásnému počasí zdar :)

pozdrav z Frýdštejna

JirkaF | 22.05.2013

ahoj všem.
to co se nám děje nad hlavami mne neuvěřitelným způsobem s.re. Připojuji se k octování. Začínám (pokud to bude nutné) tento výkend. Trochu mi to trvalo..zabývám se tím teprve tak rok.

Re: pozdrav z Frýdštejna

Rassen | 11.06.2013

No, to naštěstí nejsi sám. Ale obávám se, že je nás stále málo. Já octuji již několik let, jednoznačně to má účinek, ale finanční prostředky na tyto bohulibé aktivity jsou poněkud omezené. Odpařuji pomocí PB vařiče. Dnes mám zapáleny dokonce dva, ale stále prší, obloha se jen trochu prosvětlila. Na opravdu účinnou akci by bylo zapotřebí odpařit dle mého odhadu tak 100 l denně v každé vesnici (někdy méně, podle počasí). Zatím jsme klimoušům pro smích, a to nejen jim. Nikdo tomu nevěří, debaty o octování se setkávají s ignorantstvím. Myslím, že v době současných klimateroristických akcí by bylo zapotřebí octování prezentovat lidem tak, aby byl výsledek jednoznačný. Poté by snad bylo nakročeno ke zřízení tzv. "obecních octovačů" :-) Nelze neustále táhnout náklady na nákup a odpařování octa soukromě :-( Jsem z Karvinska.

Cv

Cvrček | 18.01.2013

Ahoj je tu někdo z okolí České Lípy ? :-)

Vysavačem na chemtrails

Jirka | 31.05.2012

Ahoj přátelé.Už dlouho bojují proti chemtrails. Ano, je to to svinstvo, aerosoly hliníku,barium 83 a stroncium 383,které na nás vypouštějí z letadel.O co jde ? dostat do ovzduší co nejvíce odpařeného octa. Já v zimě používám výparník na komíně a teď když se netopí používám starý vysavač.Dám hadici na výfuk a do skleničky, která se dříve používala na stříkání barvy, naliji teplý ocet.Zapnu vysavač,nechám běžet asi minutu,on se zahřeje a fouká teplý vzduch.Pozor, hadici vysuňte z okna, foukal by z ní usazený prach. Potom hadici nasunu na mističku a stříkám z okna.Je to tak jemně rozprášené,že se to vypaří,než to dopadne na zem. Přeji všem hodně úspěchů.A těm co nevěří " myslíte ,že takto létají dopravní letadla ?Adresa stahnutá níže https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=x-y3wfld1Qg Ahoj Jirka.

kontakt mail

sir_george | 29.08.2012

ahoj jirko, posílám svůj mail pro kontakt na liberecko a jablonecko pro koordinaci a spojení sil

private.9363@gmail.com

díky všem za zprávičky

1 | 2 | 3 >>

Přidat nový příspěvek